Z czym najlepiej jeść pielmieni?

Jak tylko wyłowicie pielmieni z wody, należy dodać do nich kawałek masła. Ale tego nie wystarczy, by osiągnąć doskonały smak tego dania. Dlatego do pielmieni są dodawane przeróżne sosy.

Najbardziej prosty i popularny sposób to dodanie śmietany albo majonezu. Jednak czasem chce się czegoś bardziej wyszukanego. Są dwa klasyczne i bardzo proste przepisy sosów. Spróbowawszy ich, na zawsze zostaniecie fanami pielmieni.

Pierwszy przepis to musztarda z octem. Zaczerpnijcie trochę musztardy rosyjskiej koniuszkiem łyżeczki i umieśćcie ją na skrawku talerza z pielmieniami. Następnie dodajcie kropelkę zwykłego lub jabłkowego octu, żeby trochę rozpuścić musztardę i zamoczcie pielmień w tym sosie. Na pewno pokochacie to niecodzienne połączenie smaków.

Drugi sos jest trochę trudniejszy w przygotowaniu, ale dlatego jest jeszcze smaczniejszy. Roztopcie kawałek masła, dodajcie do niego zmiażdżony czosnek, gotujcie na wolnym ogniu przez kilka minut i następnie dodajcie pieprz kajeński. Polejcie tym sosem pielmieni i jak najszybciej bierzcie się za nie, dopóki są gorące. Tak jedzą pielmieni i manty na Zachodniej Syberii.

Jako dodatek do każdego z sosów możecie wykorzystać koperek, pietruszkę lub szczypiorek. Możecie dodać także świeże ogórki i pomidory lub kiszone ogórki i kapustę — w zależności od pory roku. Spróbujcie pielmieni z chrzanem lub rosołem. Należy zaznaczyć, że w niektórych regionach pielmieni jedzą razem z wodą, w której zostały one ugotowane. Eksperymentujcie i na pewno stworzycie bardzo ciekawe menu.